Městasobě – ekologie do každého města

Projekt „Městasobě – efektivní ekologie do každého města“ začíná jako lokální komunitní projekt jednoho města s budoucí expanzí do dalších měst České / Slovenské republiky.
Pomocí komunitního webu „mestasobe.cz“ zajistíme efektivní komunitní spolupráci občanů daného města / vesnice v různých oblastech běžného lidského život jako Bazar, Dětský bazar, Farma a Zahrada, Sousedská výpomoc, Ekologická spolupráce, Místní život & služby apod.Předpokládáme, že lidé spolupracující na lokální – komunitní úrovni ve svém městě budou spolupracovat efektivněji a tudíš radši, než řešit výše zmíněné oblasti spolupráce na delší vzdálenost od svého bydliště.

Co si od nabízených polí zájmu na komunitním webu „mestasobe.cz“ slibujeme?

Sekce Bazar / Dětský bazar

Lokální pohled:
V dnešní době konzumu člověk vlastní nadbytek věcí. Prakticky, ale pořád shání nějaké nové, když se něco pokazí,
dítě z něčeho vyroste apod. Jenže někdy by stačilo zajít k sousedovi a našli bychom tam to, co potřebujeme.
Nemusíme jezdit někam do velkého města, kupovat přes internet nové věci apod., v místě našeho bydliště už dávno věci, které sháníme existují a určitě někomu leží doma ladem, pomocí webu nabízíme způsob, jak takové věci najít:)
Globální pohled:
Nemusíme dovážet nové věci přes celý svět z Číny či jiných vzdálených destinací. Použijeme místo toho lokální sousedský bazar. Zrecyklujeme již dovezené věci nebo použijeme výrobky místních.
Dovoz z dalekých zemí zatěžuje planetu emisemi, množstvím odpadu jak z výroby nových věcí tak z existence starých použitých, podporuje leckdy nehumální lidskou práci ve špatných podmínkách, dlouhých pracovních dobách, někdy i práci nezletilých dětí. Používáním lokálního efektivního bazaru naučíme lidi shánět potřebné věci lokálně a omezíme tak import z ciziny a množství vzniklého odpadu na všech úrovních výroba, dovoz, prodej nového zboží.

Sekce Farma a Zahrada

Lokální pohled:
Efektivně se můžeme zkontaktovat na webu a zbavit se svých přebytků ze zahrádek, farem popř. získat přebytky mi sami.
Globální pohled:
Podporujeme lokální zemědělství, zemědělce, místní farmáře. Většinou tak podporujeme i šetrné zemědělství malých zahrádkářů, malých farmářů, protože velká zahradnictví a farmy většinou přebytky nemají. Nemusíme tak nakupovat plodiny přivezené přes půlku Evropy, popř. i ze zámoří, kde se vezou zelené plodiny, které v trajektech v umělé atmosféře teprve uzrávají. Šetříme tak přírodu, co se týče emisí a nákladů na dovoz potravin, případně i snižujeme náklady na chemické ošetřování plodin, které musí nutně být použité, aby ze zahraničí dalece dovezené potraviny přežily dobu od utrhnutí ke stolu zákazníka. Sdílením lokálních přebytků většinou i podporujeme produkci lokálních druhů plodin, které jsou pro danou oblast typické. Snižujeme tak riziko zániku lokálně druhových plodin. Případnou výměnou semen zachováváme i genofomní rozmanitost.

Sekce Ekologická spolupráce

Lokální pohled:
Spousta lidí vzhlíží k ekologii pozitivně, jenom ve výsledku nemá na nějaké ekologické počiny čas. Pomocí webu lze nabídnout spolupráci/pomoc těm, co by rádi něco ekologicky dělali, ale nemají třeba čas – příklad: lze se domluvit na sběru hliníku, železa, PET víček apod., s hromadným vyzvedáváním jednou za čas.
Globální pohled:
Snižování množství odpadu pomocí recyklace i nestandartních věcí jako sběr hliníku, železa, skleniček na marmelády, likérů apod. Množství odpadu je jedním z hlavních problému naší planety, kde se odpad šíří už i jak do vod oceánů, tak do žaludků zvířat, které v konečném důsledku jíme. Naučit se znovu využívat odpad je jedna z předních výhod, jak s množstvím opadu bojovat a množství odpadu eliminovat. Znovu využitím odpadu odpad nejenom znovu využijeme, ale snížíme tím i dopad z koupě nových věcí, kde potenciální kupce využije nabídnutý odpad jiných občanů.

Další sekce najdete na webu :-)

Příspěvky Information

  • : 7,4,9,5,6,8
  • Napište komentář

    Musíte být přihlášen, abyste mohli komentovat.